Knihy tipy

Knižní tipy na měsíc duben

Dnes pro vás máme připravenou další dávku knižní inspirace. Vybrali jsme pro vás několik bestsellerů z nabídky knihkupectví Kosmas v našem obchodním centru. Je libo trochu těch vražd, humorný román o veselém staříkovi nebo biografii o jednom z nejpopulárnějších zpěváků minulého století? Pojďte se společně s námi podívat na ty nejprodávanější a nejoblíbenější tituly tohoto jara.

 

Bryndza

 Smrtící tajnosti – Robert Bryndza

Další díl ze série kriminálních thrillerů britského spisovatele žijícího trvale na Slovensku, Roberta Bryndzy, nese název Smrtící tajnosti. Na scénu se opět vrací jeho populární detektiv šéfinspektor Erika Fosterová, která se ujímá nového případu.

Jednoho mrazivého rána nalezne po probuzení matka svou dceru v kaluži krve a zmrzlou na malé předzahrádce. Kdo mohl provést takovou věc – zavraždit oběť na prahu jejího vlastního domu, ještě k tomu na Štědrý večer? Navíc zanedlouho se ve zprávách objeví zpráva o dalších útocích v té stejné, dosud poklidné čtvrti Londýna. Všechny spojuje jeden detail – oběti byly napadeny černě oblečenou postavou s nasazenou plynovou maskou

Robert Bryndza se do povědomí široké veřejnosti dostal díky svému prvnímu detektivnímu debutu – Dívka v ledu, v roce 2016. Zde se poprvé objevila vyšetřovatelka Erika Fosterová. Smrtící tajnosti jsou již jejím šestým případem a dle recenzí slibují opět napínavé čtení.

 

starik

Stojednaletý stařík, který se vrátil, aby zachránil svět – Jonas Jonasson

Švédský spisovatel Jonas Jonasson se proslavil románem o stoletém staříkovi a Analfabetkou. Knížky z obou sérií se již staly bestsellery. Dlouho odolával naléhání, aby pokračoval ve psaní o staříkovi a jeho životních trampotách. Nakonec se nechal přesvědčit a vznikla knížka Stojednaletý stařík, který se vrátil, aby zachránil svět.

Opět vypráví příběh Alana Karlssona z domova důchodců v Malmköpingu. Teď si se svým přítelem Juliem užívá života na Bali. Tedy až do chvíle, než se Julius rozhodne připravit Alanovi oslavu narozenin. Horkovzdušný balon, kterým si chtějí vyrazit, totiž odletí bez pilota a Alan s Juliem se ocitnou na širém moři. A když je zachrání severokorejská loď, pašující uran, je jasné, že několik významných politiků bude mít znovu plné ruce práce.

 

nejlepsi-vikend

Nejlepší víkend – Patrik Hartl

Cokoli, co Patrik Hartl napíše, je téměř předurčeno k úspěchu. Jeho vtipný styl psaní si oblíbili čtenáři už u jeho prvotiny – Malý pražský erotikon. Nyní je zpět s dalším příběhem s názvem Nejlepší víkend.

Na Silvestra si přátelé Andrea, Jirka, Dáša, Bert, Markéta a Pavel dají zásadní novoroční předsevzetí. Žádný z nich ale nikomu neřekne, jaké je to jeho. Všichni touží změnit svůj život a doufají, že se jim to během nového roku podaří. Mohlo by, protože času na to budou mít dost. Kromě ranních a večerních hodin pracovních dnů mají k dispozici padesát dva víkendů, deset státních svátků a čtyři týdny dovolené. To je dohromady šest tisíc sedm set šedesát hodin volna, během kterých se dá změnit téměř cokoli.

Nejlepší víkend je jako ostatní Hartlovy knihy – trochu přehnaný, nadsazený, plný neuvěřitelných zážitků, štěstí a smůly, ale rozhodně opět velmi čtivý. Ideální na dovolenou.

 

l465803

Freddie Mercury – Lesley Ann Jonesová

S úspěchem filmu Bohemian rhapsody roste i zájem o osobnost jednoho z nejpopulárnějších, nejnadanějších a nejkontroverznějších zpěváků minulého století – Freddieho Mercuryho.

Bohem nadaný zpěvák formace čtyř muzikantských individualit Queen. Muž, který skupině propůjčil její nejcharakterističtější ochrannou známku: svůj hlas. Interpret a autor nezapomenutelných skladeb – od Bohemian Rhapsody přes We Are The Champions až po Innuendo. Extravagantní jedinec, libující si v okázalosti hudební i módní. Původem ze Zanzibaru, kde se narodil rodičům perského původu. Homosexuál dlouho skrývající svou orientaci a první skutečně očividná oběť AIDS z uměleckých kruhů. Zdá se, že o jeho životě víme už všechno. A přece vás knížka, kterou před 4 lety vydala autorka Lesley-Ann Jonesová, v mnohém překvapí.

Znala se s Mercurym dlouhá léta, protože v 70. a 80. letech byla hudební publicistkou pro některé významné britské listy. Dá se říci, že byli přáteli. Proto jí po zpěvákově smrti nezůstaly zavřené přístupové cesty nejen ke zbylým členům skupiny, ale ani ke zpěvákovým příbuzným a přátelům. Jonesová vedla desítky rozhovorů s lidmi, kteří byli Mercurymu po třicet let nablízku – od Mary Austinové až po posledního přítele Jima Huttona. A to i přesto, že se jeho bývalý manažer postavil proti vydání knihy.

Ze všech těchto střípků se postupně skládá rozporuplná osobnost muže, který dokázal být stejně krutý jako něžný, sebestředný stejně jako nesobecký, člověka, u něhož se střídaly psychické propady s obdobími bezbřehého štěstí, umělce arogantního na scéně, avšak citlivého a vnímavého mimo ni.

.

Napsat komentář