bydlení dekor domov

Tipy, jak opticky zvětšit každou místnost

Zná to asi většina z nás, kteří máme menší bydlení, nebo máme doma minimálně jednu malou místnost. Potřebujeme do ní vměstnat co možná nejvíce funkčních věcí, ale zároveň nechceme, aby působila zaskládaně. Jenže jak na to? Dnes vám ukážeme pár tipů, jak menší místnosti opticky zvětšit, aniž byste museli hned renovovat nebo strhávat zdi.

Jedná se o drobnosti, díky kterým bude každá místnost působit víc vzdušně a prostorně. Od instalování zrcadla, přes výběr správné barvy až po závěsné dekorace.

V prvé řadě ale musíme zmínit, že než se do toho pustíte, je potřeba zbavit se doma všech nepotřebných věcí. A to bývá kolikrát ten největší problém. Věřte ale, že jakmile odstraníte všechen nábytek a drobnosti, které vám k ničemu nejsou a jen zbytečně zabírají místo, bude se vám podstatně lépe dýchat.

Tak jdeme na to!

1. Instalujte doma zrcadlo

Jedno, nebo klidně i tři. Možná víte, že zrcadlo přinese do každé místnosti světlo, zvlášť, když je umístěno naproti oknu. Zkuste to, uvidíte, že to opticky zvětší každou místnost. Třeba i kuchyň, když ho umístíte nad dřez, bude navozovat zdání okna, navíc uvidíte zbytek místnosti, když budete umývat nádobí.

Náš tip: (zleva) zrcadlo KALVEHUSE (10 ks), 250 Kč / balení, zrcadlo OBSTRUP, 850 Kč, vše Jysk

 

2. Nebojte se větších kusů nábytku

Častým omylem je, že malou místnost je potřeba zařídit menšími kusy nábytku. Ve finále je těch menších kousků ale tolik, že místnost kompletně zaskládáme a bude všechno na světě, jen ne vzdušná. Místo toho raději použijte jeden či dva větší kusy nábytku, které dokonale splní svoji funkci (například skříň a úložný prostor, lavice na sezení, která bude mít dole zásuvku apod.).

Dalším problémem je to, že máme tendence tyto větší kusy nábytku vždy umístit podél zdi tak, aby uprostřed pokoje zůstalo místo. To ale ve finále působí divně, mnohem přirozeněji bude vypadat, když v prostoru umístíte třeba odkládací stolek, křesílko nebo taburet.

Náš tip: bílý odkládací stolek TAPS, 450 Kč, taburet NEBLE, 1099 Kč, černý konferenční stolek RANDERUP, 350 Kč, vše Jysk

 

3. Dlouhé závěsy

Jestliže vybavujete a dekorujete malou místnost, vždy volte raději dlouhé závěsy – od podlahy po strop. Jsou lepší variantou, než např. rolety. Opticky to zvětší místnost tzv. do výšky. Proto je i lepší, aby uchycení závěsů bylo pár centimetrů od stropu, nikoliv hned nad okenním rámem. Stejně tak by měly závěsy končit u podlahy, max. několik málo centimetrů od podlahy.

Náš tip: závěs BRUNNSVIKEN (vpravo), 1 ks – 125 Kč, Jysk

 

4. Závěsné dekorace

Závěsné dekorace, které budou instalovány kousek od stropu, opět pomůžou opticky zvětšit místnost. Máme na mysli například závěsný květináč s rostlinou, lucerničku nebo světlo – to vše udělá ten pomyslný trik.

Náš tip: Závěsný košík FILLIP, 150 Kč, závěsný květináč VIGO, 169 Kč, vše Jysk

 

5. Vyberte správnou barvu

Pokud chcete, aby místnost působila vzdušně a větším dojmem, bílá barva je vždy tou správnou volbou. Ale pozor, i tady je několik odstínů bílé, které můžete použít. Dobré je taky použít jinou barvu (nebo odstín bílé) na strop. Například světle béžová nebo světle modrá udělají stejně tak dobrý efekt.

Zdroj: pinterest.com

 

6. Vybírejte věci, které vizuálně nebudou ubírat prostor

Průhledné kousky jako konferenční stolky nebo židle splní svůj účel a zároveň vizuálně neuberou na prostoru. Stejně tak můžete použít kousky nábytku, které budou mít stejnou barvu, jako stěny a neupoutají tolik pozornosti. To vše pomůže pocitu, že místnost není tak zaskládaná.

Náš tip: komoda TRANBJERG, 1600 Kč, lavice BELLE, 1699 Kč, psací stůl TAMHOLT, 3999 Kč, vše Jysk

 

Napsat komentář