Jak na to

Chyby, kterým bychom se měli vyhnout při malování

S příchodem podzimu je čas na změny a jestli se zrovna necítíte udělat velký krok a změnit něco ve svém osobním životě, můžete začít po malých krůčcích a třeba si vymalovat byt nebo dům. Aby vám malování šlo od ruky a vy si u toho vyčistili hlavu, než abyste se vztekali, máme pro vás rady, čemu se při malování vyhnout.

1. Špatný štětec

První a nejspíš nejdůležitější věcí je použití správného štětce na malování. U latexové barvy na bázi vody nepoužívejte štětce s přírodními štětinami, protože štětiny nasají vodu z barvy a barva pak bude špatně chytat na zeď. Proto na latexové barvy používejte válečky s umělou plstí. Štětce s přírodními štětinami jsou ideální na barvy na bázi oleje.

20497-541829-1_Schranka-05.jpg

2. Malířská páska

Pro čisté linie a ostré hrany je nezbytné používat malířskou pásku. Dávejte ale pozor, kdy ji odlupujete. Ideálně by se měla odstranit asi hodinu po malování. Pokud na to ale zapomenete a necháte ji tam déle, při odlupování použijte fén, kterým lepidlo trochu rozehřejete a lepící páska pak nebude s sebou při odstranění brát i kusy barvy.

3. Ideální počasí

Když si plánujete malování, podívejte se na předpověď počasí. Barva totiž reaguje na extrémní teploty a vlhkost vzduchu. Vysoká vlhkost totiž zpomaluje dobu schnutí barev. Extrémní počasí, jak mínusové, tak i plusové teploty, zase zabraňují rovnoměrnému usychání nátěru, které pak následně způsobuje praskání a odlupování. Výrobci u barev často uvádějí, jaká je optimální teplota pro danou barvu.

modrá

4. Podkladová barva

Pokud máte v plánu přemalovat tmavou barvu na světlou, je důležité použít podkladovou barvu, tzv. primer. Pokud budete natírat dřevo, požijte podkladové barvy ideálně dvě vrstvy.

 

 

 

 

Napsat komentář