cestování dovolená Jak na to životní styl

6 tipů, jak si opravdu užít dovolenou a odpočinout si

2883a0f2717ffebcf2745a17e44d1cea

„Musím si vzít dovolenou“ je věta, kterou používáme poměrně často. Jak často ji však naplníme? Pokud i vy patříte mezi ty, kteří o dovolené dlouho mluví a první věc, která je při rezervaci hotelu zajímá je, jestli tam mají wifi, pak čtěte určitě dále.

Někdy je těžké udělat si čas na trochu odpočinku, vypnout telefon a přestat myslet na práci. Věřte ale, že je to více jak důležité. Navíc pokud jsme schopni si na dovolené fyzicky, mentálně i emocionálně tzv. dobít baterky, vrátíme se zpět do práce plni energie a nových plánů.

Co tedy všechno udělat proto, abyste si svoji dovolenou mohli užít v klidu a s čistou hlavou?

1. Zvolte správnou délku dovolené

Odborníci obecně radí vzít si dovolenou na delší dobu, ideálně alespoň 2 týdny nepřerušovaně. Nějaký čas vám totiž také zabere cesta a aklimatizace v novém prostředí. Navíc na samotném konci už se zase začnete psychicky připravovat do práce.

Pokud si delší dovolenou nemůžete z jakýchkoliv důvodů dovolit, volte kratší interval a více často. Pokud vám adaptace dělá trochu problém, pak vybírejte destinace např. blíže domovu a méně akční program, aby vás dovolená nakonec více nevyčerpala.

095fa9ff9c670688d2057a048dbc436e.jpg

2. Před odjezdem si v práci zařiďte vše důležité

Nikdy si nemůžete na dovolené odpočinout, pokud budete v hlavě stále přemýšlet o tom důležitém úkolu, který jste nestihli, emailu, který máte poslat nebo deadlinu, který se blíží. Zkuste si práci před odjezdem rozplánovat tak, abyste vše stihli, delegovat případně práci, pokud můžete a instruovat kolegy, kteří vás budou v době nepřítomnosti zastupovat (do emailu si nastavte režim out of office a také kontakt na kolegy).

3. Připomínejte si, že dovolenou si zasloužíte

Lidé se někdy cítí provinile, když mají odjet na dovolenou. Ovšem dovolenou čas od času potřebuje každý z nás. Opustit pracovní rutinu, změnit prostředí, vypnout a relaxovat. Zasloužíte si ji!

48b94bf926d4d2f2654e9440c21d9311.jpg

4. Dovolenou si užijte podle svých představ

Odborníci radí na dovolené změnit i místo, zkrátka odjet z domova. Ne, že strávíte svoji dovolenou objížděním příbuzných, řešením dalších problémům nebo domácím úklidem.

Pro někoho může být největší relax strávit den na lehátku u bazénu nicneděláním, pro někoho to znamená jezdit týden na kole po horách. Nechte si poradit s výběrem té nejlepší dovolené třeba i u nás v OC Galerie Butovice, konkrétně v cestovní kanceláři Exim tours.

Využijte dovolenou k tomu, abyste si vytvořili nové, zdravé návyky a především strávili čas s těmi, které milujete. Pusťte se do všeho, na co jinak přes rok nemáte čas – ať už je to nová knížka, lekce jógy nebo běh..

Pro tipy na letní knižní hity, mrkněte na náš článek ZDE. 

4b1838c9337d2973f4b5e85c0d2825ad.jpg

5. Pracovní problémy v průběhu dovolené delegujte

Pokud se na dovolené objeví nějaký problém v práci a telefon se vám nezastaví, zkuste to delegovat na kolegy v práci. Dovolená není sprosté slovo a je od toho, abyste si skutečně odpočinuli. S tím souvisí i otázka, jestli být na dovolené online nebo offline. Je na každém z nás, aby si sám zhodnotil, jak moc si váží svého volna a času, který tráví se svými nejbližšími. Navíc si zkuste dát opravdový detox od sociálních sítí, on ten Facebook ani Instragram nikam neuteče.

6. Ulehčete si návrat

Pokud to jde, naplánujte si návrat z dovolené na pátek nebo sobotu, ať máte ještě minimálně jeden nebo dva dny na aklimatizaci doma. Tento čas můžete využít nejen k domácím pracím jako praní apod., ale i k tomu, abyste si např. protřídili mail a stanovili priority na nadcházející pracovní týden.

V práci pak nejprve odpovídejte klientům a až po vyřízení urgentních záležitostí věnujte čas dalším činnostem, dokud nenajedete do normálního pracovního režimu, na který jste zvyklí.

P.S. Pro tipy, co s sebou zabalit na dovolenou mrkněte na náš článek ZDE.

Přejeme vám krásnou a ničím nerušenou dovolenou plnou odpočinku!

 

 

Napsat komentář