životní styl

7 věcí, které by měly vědět všechny pracující mámy

e67077d229dba817e807fa5174041c96

Být mámou je jedna z vůbec nejnáročnějších, ale zároveň nejhezčích životních rolí. Být navíc pracující mámou, to je ještě větší výzva. Je potřeba naučit se volit svoje priority a stanovovat si jasné hranice. Jak na to? Dnes vám ukážeme 7 věcí, které by všechny pracující mámy měly vědět.

1. Komunikace

A tím myslíme komunikaci mezi všemi členy rodiny. Zní to tak jasně a jednoduše, ale ve spoustě rodin to bývá stále problém. Zkuste si například pořídit rodinný plánovací kalendář, kam budete zapisovat všechny důležité schůzky, cesty, události.. Tak se vám nestane, že se zapomenete domluvit na hlídání nebo budete něco řešit na poslední chvíli či se dohadovat.

bearbeitet3

2.  Poznejte svoje limity

Mámy mají v sobě často zakódovaný pocit, že musí zvládat všechno. Vrátíte se z náročné práce a ještě k tomu musíte nakoupit jídlo, uvařit, uklidit, vyprat, vyžehlit a samozřejmě se hlavně věnovat dětem. Často to však ústí ve vyčerpání. Poznejte svoje limity, stanovte si priority a jednejte podle toho. Například si můžete najít někoho na výpomoc s úklidem nebo využít možnosti zkrácených úvazků. Pracující máma opravdu nemusí zvládat úplně VŠECHNO!

f54a43c1599a070e8930379c9779d245

3. Nebojte se říct si o pomoc

Tento bod úzce souvisí s tím předchozím. Není ostuda poprosit někoho o pomoc, ať už partnera, babičku, kamarádku, kolegu v práci nebo kohokoliv dalšího. Je důležité mít kolem sebe lidi, na které se v případě potřeby můžete obrátit,  kteří vám pomohou a kterým důvěřujete. Není nic horšího, než když se sami pokoušíte v zájmu dokonalosti uštvat sami sebe. Nemusíte se cítit provinile, když si také dopřejete nějaký ten čas jen sami pro sebe. I to je potřeba!

4. Nepřerušujte váš rodinný čas

Vyhraďte si čas, který bude patřit jen rodině. Žádné telefonáty, maily, vyřizování pracovních záležitostí. Mějte čas jen a jen pro své nejbližší a nenechte si ho přerušovat neustálým pípáním telefonu. Buďte tu skutečně jen jeden pro druhého.

26c75be8ba1660b372fae49ff3f109fa

5. Hrajte fér

Pokud už potřebujete vyřídit nějakou práci např. z domu, buďte ke svým dětem upřímní. Vysvětlete jim, že teď se jim nemůžete věnovat, protože potřebujete dodělat práci, ale jakmile skončíte, budete zase jen a jen spolu. I děti musí pochopit, že máma má nárok na chvíle, kdy by ji neměly rušit.

6. Mějte rádi svoji práci

A podělte se o to i se svými dětmi. Máma, která chodí z práce neustále naštvaná, unavená a podrážděná nebude ani dobrým vzorem pro svoje děti. Naopak pokud děti uvidí, že vás práce baví a děláte ji s láskou, budou také schopny lépe pochopit, že tam chodit musíte a tím pádem s nimi trávíte i méně času. A naučí je to i vlastní ctižádosti. Navíc si v práci zase dobijete baterky trochu jinak a o to radši se pak za nimi budete vracet domů.

628c57bef3956dd2bed90c523ce313e1

7. Nesnažte se za každou cenu o balanc

Ano, je důležité mít život tak nějak v rovnováze, ale pokud se budete hnát za neustálým optimálním stavem a poměrem práce versus rodina, pravděpodobně se uženete. Prostě nastane doba, kdy budete třeba více v práci a váš rodinný čas bude drahocenný. A pak přijdou časy, kdy vás zase bude mnohem více potřebovat rodina a práce půjde do ústraní. Nikdy nedosáhnete stavu, že  bude dlouhodobě vše v maximální rovnováze. Přijměte to a nevyčítejte si to..

Zdroj fotek: pinterest.com

 

Napsat komentář