životní styl

Jak vaše rána udělat mnohem produktivnější

32e1c1189aa5ffc230645aa3be20ccc1

Taky jste si mysleli, že lidé se dělí na sovy a skřivany a že je to věc, která je nám tak nějak geneticky daná a se kterou se nedá nic dělat? Dnes vás zkusíme přesvědčit o tom, že to tak úplně nemusí být pravda.

Klíčem ke všemu je spánek. Ovlivňuje vaši energii během dne, náladu, postoje i způsob, jak pracujete. Jak spíte a jak se cítíte předurčuje i to, s jakou náladou se vzbudíte. Navíc pokud si ráno přivstanete, den se najednou prodlouží, stihnete toho víc a budete mít ze sebe taky lepší pocit. Že to nejde? Zkuste to!

Jak se tedy stát ranním ptáčetem a produktivněji využít vaše rána?

ab30361d727fbb44a68a59a0c5304284

Pište si ráno deník

Ano, neděláme si legraci. Zkuste vstát ráno o hodinu dříve a napsat 3 smysluplné strany do vašeho deníku. Ze začátku to třeba nepůjde lehce, ale bude se to zlepšovat a nakonec zjistíte, kolik zajímavých věcí a nápadů ráno vymyslíte a začne vás to bavit. Jako bonus si k tomu ještě naplánujete celý den. Navíc tím dobře nastartujete svůj mozek a připravíte ho na celodenní práci. Člověk se díky tomu také naučí myslet více pozitivně.

111e7801d7f3c025d0a087e190a11b23

Snižte příjem průmyslově zpracovaných potravin

Jste to, co jíte. Jídlo má obrovský vliv na to, jak se cítíte a kolik máte energie. Vysoký obsah karbohydrátů a cukrů v naší stravě má za následek snížení energie a taky špatnou náladu. Zkuste snížit množství přijímaných cukrů a uvidíte, že se pak z dlouhodobého hlediska budete cítit mnohem lépe a také se vám bude snáze ráno vstávat. Nebudete se cítit tak unavení ani po ránu, ani během celého dne. To si nevymýšlíme, to je podloženo řadou vědeckých výzkumů.

c6d9ffff0321dff5452a81b879630ef4

Počítejte cykly, nikoliv hodiny

Někdy se stane, že spíte málo hodin, přesto se vzbudíte relativně odpočatí a naopak někdy spíte strašně dlouho a máte pak pocit, že to není ono, jakoby vás někdo praštil po hlavě. Vše mají na svědomí tzv. spánkové cykly, důležité je, ve kterém z nich se probudíte.

Spánek má celkově 5 fází :

Fáze 1- usínání, svaly se pomalu uvolňují

Fáze 2- zpomaluje se srdeční tep, klesá teplota těla, vzniká rytmická mozková aktivita,

Fáze 3- přechod mezi lehkým a hlubokým spánkem

Fáze 4- hluboký spánek (trvá as 30 minut)

Fáze 5- zvýšená mozková aktivita – více snů, svaly jsou nejvíce uvolněné

Celý cyklus spánkových fází se během noci několikrát opakuje, obvykle 4-5x. Ze začátku převládá fáze hlubokého spánku (fyzická regenerace), pak se zvyšuje podíl REM spánku (psychická regenerace). A právě tady je nejlepší se probudit, v REM fázi, bez ohledu na to, kolik hodin jste předtím naspali. Naopak pokud se probudíte během fáze hlubokého spánku, budete se cítit mnohem více ospalí a unavení. Přizpůsobte tomu i čas, kdy jdete spát a vstávejte každý den ve stejnou dobu, i o víkendech. Poznejte svůj spánkový cyklus a pracujte s ním (nikoliv s počtem naspaných hodin).

c93ddc7d94b1bc92f5ee34d2f426c3e5

Použijte trik 5 vteřin

Určitě to znáte, ráno zazvoní budík, vy ho zaklapnete nebo odložíte na později a opět na pár minut usnete. Nedělejte to. Místo toho zkuste napočítat od 5 do 1 a do té doby opravdu vstát. Udělejte si svůj ranní teplý nápoj, napište 3 strany do deníku, zacvičte si, dejte sprchu.. Zkrátka absolvujte svůj ranní rituál. Větší energie po ránu vám pak pomůže vytěžit maximum z následujících hodin pracovního dne.

 

Přejeme vám krásná a produktivní rána!

 

Napsat komentář