Knihy životní styl

Knižní novinky nejen na tohle léto

888A6161

Léto, čas dovolených, sluníčka, vody, osvěžujících drinků a knížek! Ano, právě tehdy totiž máme nejvíc času vrhnout se na naše oblíbené tituly, které už nějakou dobu zaujímají místo v našich knihovnách. Anebo naopak pořídit nějaké knižní tituly nové. Dnes tu pro vás máme přehled horkých novinek z knihkupectví Kosmas v našem obchodním centru! Pojďte je s námi alespoň virtuálně prolistovat a třeba zde najdete právě tu, kterou si přibalíte na nadcházející dovolenou do kufru.

888A6152

Jo Nesbo je norský spisovatel detektivek, kterého asi nemusíme dlouze představovat. Patří k současné špičce v tomto žánru a vydal již více jak 20 knih. Jeho literární kariéru odstartoval kriminální román Netopýr z roku 1997. Právě zde se poprvé objevil jeho osobitý a vynikající kriminalista Harry Hole, který má však i své stinné stránky v podobě alkoholu, kterému střídavě propadá.

I v jeho nejnovější knížce z roku 2018 se setkáváme se svérázným detektivem, tentokrát se však jmenuje Macbeth a jedná se v podstatě o thrillerovou variaci na klasické dílo W. Shakespeara. Jo Nesbo však děj situoval do bezejmenného města a země 70. let minulého století. Občany zde sužuje špatné počasí, smog, vysoká nezaměstnanost, korupce a drogy.

Místní policejní šéf slibuje, že vyčistí ulice a navrátí městu jeho lesk. A z počátku o to usiluje i jeden z nejlepších místních kriminalistů – Macbeth. Vyléčený narkoman se stíny z minulosti, jehož za úspěchy čeká odměna –  peníze, moc a respekt. Jeho problematická minulost mu však nedovolí dosáhnout až a vrchol. Pronásledují ho halucinace a paranoia, jak mu osud brání v tom na co má nárok. A to tak moc, že ho zaženou až na samotný kraj útesu – začne vraždit..

888A6164

Rakvičky je nová knížka autorky řady divadelných her – Ireny Douskové. Hned v úvodu této vtipné, ale i dojemné perestrojkové „road-movie“ definuje dvacetiletá Róza svůj osudový plán zcela jasně. Musí „najít Ostraváka a přiznat, že ho miluje“. V tu chvíli ještě netuší, jak těžký úkol to bude… Novela o krátké prázdninové cestě není jen příběhem čtveřice hlavních protagonistů. Je také originálním zrcadlem doby, zdánlivě ještě stejně nehybné jako hladina českých rybníků. Ideální příjemné čtení na letní dovolenou.

Sára Saudková už dávno není jen fotografkou a bývalou partnerkou Jana Saudka. Na svém kontě má již 5 knižních titulů. Ten poslední s názvem Déšť má detektivní zápletku. Na periferii za Prahou naleznou dva záškoláci mrtvolu brutálně utýrané mladé ženy. Do vyšetřování se pouští rázná Oldřiška se svou dokonale vycvičenou mordpartou. Stopy vedou až do pražských hodinových hotelů a zakázaných mimomanželských aférek. A bohužel nezůstane pouze u jedné vraždy. Sára Saudková se tentokrát vydala na pole temných sexuálních zločinů a ještě temnějších pudů.

Lenku Požárovou možná znáte spíš jako autorku nevšedních kuchařek. Ve vlastním nákladu vydala čtrnáctidílnou edici kuchařek „Což takhle dát si…“ nebo Jak jsem proje(d)la svět. Po sérii kuchařek a pár románech přišla s další novinkou, románovým popisem svého pobytu v Norsku a Anglii, kde pracovala v restauračních zařízeních nejrůznějšího typu. Kniha nese název Jedno rozmačkané ego se slaninou, prosím! Hlavní hrdinka Nela má talent kombinovat chutě a komplikovat si život. Nechává v Praze jistoty a se slušnou dávkou rebelství i odvahy vystupuje z komfortní zóny a odstěhuje se do Norska a následně na anglický venkov pracovat jako servírka. Do cesty se jí pletou svérázní hosté a neobyčejní muži, včetně Colina Firtha. Na dřeň upřímný a optimistický příběh volně navazuje na předchozí knihu Muž s vůní kávy, žena se špetkou skořice.

888A6255

Poslední dvě novinky jsou určené spíše pro menší čtenáře, i když věříme, že se budou líbit i dospělákům.

Příběhy na dobrou noc pro malé rebelky je novinka z pera italských autorek Eleny Favilli a Francescy Cavallo. Jedná se o sto krátkých příběhů, které vypráví životní osudy stovky mimořádných žen jak z minulosti, tak i ze současnosti. Umělkyně, sportovkyně, vědkyně, političky a další velké osobnosti, které se nesmazatelně zapsaly do historie, inspirují malé i velké čtenáře snít velké sny. Seznámíte se s královnou Alžbětou I., módní návrhářkou Coco Chanel nebo s tenistkou Serenou Williams. Každý medailonek navíc doprovází celostránkové portréty od šedesáti výtvarnic z celého světa. Ideální knížka, kterou si mohou malé rebelky číst se svými maminkami.

Z produkce nakladatelství, které dalo světu slavnou komiksovou Hildu, přichází další knižní podívaná od Joe Todd-Stantona. Artur a zlaté lano: Bájná pokladnice profesora Brownstona je plná dobrodružství, podmanivých ilustrací, kouzel, netvorů, chrabrých hrdinů a mytologie. Představte si sbírku tak velkou a pestrou, že obsáhne ty největší a nejúžasnější poklady na světě. Najdete v ní mumifikované ostatky pradávných panovníků i blyštivé meče, jimiž se oháněli věhlasní válečníci. Jak mohl jediný člověk přijít k tak vzácným kouskům? A kdo je profesor Brownstone? To a více se dozvíte v této krásně ilustrované knížce určené nejen pro všechny malé kluky.

Zdroj: Kosmas.cz

 

Jeden komentář

Napsat komentář