Nezařazené životní styl

5 znamení, že je čas zpomalit

IMG_5160-1-1-1024x1024

Zpomalit je častokrát slovo, které v našem slovníku nenajdeme. Stále máme plný diář a spoustu věcí, které je potřeba zařídit a udělat. To do list praská ve švech a my máme plnou hlavu starostí s tím, jak to všechno zvládneme a jestli vůbec. Jsme nervózní a ve stresu. A není tohle všechno právě znamení, že bychom měli zpomalit? Vzít si nějaký čas sami pro sebe, zhodnotit situaci a vytvořit si nové, reálné plány?

Jak to ale udělat? Máme tu pro vás 5 znamení, která indikují, že je čas zpomalit a rovněž i pár tipů, jak z toho všeho ven.

1. Nemůžete si vzpomenout, kdy jste naposledy vypnuli svůj mobilní telefon

Mobilní telefon už dávno není jen přístroj sloužící k telefonování, ale používáme ho i k psaní mailů, prohlížení fotek nebo trávení nekonečného času na sociálních sítích jako je např. Facebook nebo Instagram. Častokrát to bývá první věc, kterou vezmeme do ruky po probuzení a ta poslední, kterou před spaním odkládáme. Ale není toho již příliš? Co takhle zkusit mobilní telefon občas jednoduše vypnout. Nejen, že si odpočinete, ale získáte i jiný pohled na trávení svého volného času – budete si mnohem více užívat přítomný okamžik a zjistíte, jak drahocenný je vlastně váš volný čas. A kromě toho stihnete i daleko více věcí. Pokud nemůžete (např. kvůli práci) vypnout telefon úplně, zkuste se alespoň odhlásit ze sociálních sítí.

3c8d376bff2e3e4d96492866e6c8efb6

2. Máte problémy usnout

Občas je naše tělo (i mysl) ve velkém napětí, že se nám nedaří usnout, přestože se cítíme hrozně unaveně. Pokud normálně nemáte problémy se spánkem, ale nyní se celou noc přetáčíte z jednoho boku na druhý a nemůžete zabrat, je to další signál, že byste měli zpomalit. Noční nespavost je totiž dalším znamením, že prožíváte stres. Usnout je většinou nemožné, pokud vaše mysl pracuje na plné obrátky a tím pádem si fyzicky neodpočine ani vaše tělo. Váš večerní „předspánkový“ rituál by tak měl zahrnovat nějaký čas na to, abyste se zklidnili – např. čtením knížky nebo meditací.

5d59632130833b8967637342c4c67bda

3. Péče o sebe sama – co to je?

Pokud se cítíte provinile, když jdete na chvíli s přáteli na dobrou kávu nebo neustále odmítáte večeře s partnerem či si nedokážete vzpomenout, kdy jste naposledy relaxovali (např. si dali vanu nebo absolvovali vaši oblíbenou hodinu cvičení), je tu něco špatně. Je nejvyšší čas se zastavit a začít o sebe trochu pečovat. Vaše tělo není nekonečný zdroj energie, musí tu energii také někde brát a bez kvalitního odpočinku a relaxu to nejde. Potřebujete si dobít baterky.

Copy-of-Copy-of-IMG_1148_2048x2048

4. Neustále chodíte pozdě a máte problém dodržovat termíny

Pobíháte z jednoho místa na druhé, nestíháte a jste nervózní, i když máte chvíli pauzu na oběd? To je pravděpodobně jedno z nejčastějších znamení, že je potřeba zpomalit, přestože máte pocit, že teď byste měli naopak všechno ještě zrychlit. Posaďte se, udělejte si plán a naučte se dělat věci pomaleji.  Udělejte si svoji ranní rutinu, která vám pomůže získat trochu času a být více v klidu.

5. Cítíte se zahlceni

Máte tolik úkolů, že nevíte, kde a kdy začít. Takže ve výsledku nešťastně sedíte a utíká vám čas. Nebojte, tohle není neobvyklé, naopak. Důležité je umět si úkoly dobře naplánovat a zorganizovat si svůj čas.

Plánujte v předstihu, dejte úkolům prioritu a ty nejvíce urgentní vyřizujte jako první. Udělejte si každé ráno chvíli čas, abyste si prošli váš to do list a naplánovali den. Nebudete tak muset vybíhat ze dveří na poslední chvíli s hlavou plnou starostí, jak to vše stihnout.

Nevytvářejte si na sebe přílišný tlak a vysoké nároky. Je v pořádku, když zkrátka nestihnete vše, ono to prádlo ještě chvíli počká a ten nákup v drogerii budete moct stejně tak udělat zítra, příp. objednat online. Nebuďte k sobě příliš tvrdí.

Dělejte věci postupně. Ty, co mají nejvyšší prioritu první a postupně pak i ty ostatní, méně důležité. To, že se občas snažíme dělat všechno najednou má za výsledek jen to, že děláme všechno a nic z toho pořádně.

Poslouchejte svoje tělo. Starejte se o něj, nechte ho odpočinout. Nejsme stroje a zdraví není samozřejmost. I když máte zrovna náročné období, nezapomínejte zdravě jíst, hodně pít a taky protáhnout svoje tělo cvičením. Uvidíte, že vám to pomůže cítit se lépe.

 shutterstock_610199567

 

Ilustrační foto: Pinterest

Napsat komentář