Nezařazené životní styl

5 tipů, jak uspět při pracovním pohovoru

job-interview

S novým rokem přicházejí i nová rozhodnutí a výzvy. Pokud jste se odhodlali, že letos změníte konečně práci a najdete si novou, pak čtěte dále! Shrnuli jsme pro vás totiž pár tipů k tomu, abyste udělali ten nejlepší první dojem. Štěstí přeje připraveným a pokud věnujete dostatečný čas přípravě, pak vás nemůže téměř nic zaskočit.

1. Přijďte včas

Předem si zjistěte, kde se sídlo dané firmy nachází a naplánujte si cestu s ohledem na možný stupeň dopravy. Berte rovněž v potaz, že v moderních kancelářských budovách musíte projít recepcemi, kde se identifikujete a i to zabere určitý čas. Dobré je dorazit na místo určení cca 5 min před začátkem samotného pohovoru. Pro jistotu si můžete vzít s sebou svoje oblíbené hodinky. Tyto značky Cluse seženete i u nás v OC Galerie Butovice v prodejně Klenoty Aurum v přízemí.

Cluse-Silver-Mesh-Watch-Thrifts-and-Threads

2. Vhodně se oblékněte

„Šaty dělají člověka“, a při pracovním pohovoru to platí dvojnásob. S dobrým prvním dojmem souvisí i správná volba oblečení. Dress code musíte uzpůsobit tomu, do jakého typu společnosti se hlásíte. Pokud to je super moderní start-up s IT zaměřením nebo kreativní reklamní agentury, kalhotový kostým s uzavřenými lodičkami není nutností. Pokud se ale chytáte do klasické korporace, je tu pár pravidel, které byste měli dodržovat.

Tipy pro muže

 • Dobře padnoucí oblek v tmavších barvách jako je námořnická modř nebo šedá. Vyvarujte se černé, černý oblek by se měl přes den nosit pouze na svatby nebo pohřby. Jinak je černý oblek určen na večerní akce, jako je například divadlo, ples a společenská party;
 • Košile s dlouhými rukávy ve světlé barvě;
 • Kožený pásek;
 • Kravata;
 • Kožené šněrovací poloboty s tmavými ponožkami nad kotníky;
 • Společenské hodinky;
 • Jemný parfém nebo vodu po holení.

Tipy pro ženy

 • Dobře padnoucí kostýmek s kalhotami, sukní nebo pouzdrové šaty; sukně a šaty by měly končit lehce po koleny nebo na kolenou;
 • Halenka z neprůhledného materiálu;
 • Boty s uzavřenou špičkou a silonky;
 • Jemné, minimalistické šperky;
 • Jemný make-up;
 • Ne příliš výrazný, příjemný parfém;
 • Upravená manikúra, nevýrazný lak na nehty.

Náš tip: Pokud nejste příznivkyně tělových silonek, máme pro vás skvělý tip na silonky ve spreji, které vykouzlí krásné a přirozeně opálené nožky.

make-winning-small-talk-in-a-job-interview

3. Zjistěte si vše o firmě

A tím nemyslíme jen zjistit adresu sídla, ale také to, čím se firma zabývá, kolik má zaměstnanců, jaké jsou její přednosti, nejvýznamnější klienti, budoucí plány apod. Odpovědět byste rovněž měli na otázku, proč se ucházíte o místo právě v této firmě, čím vás zaujala.

4. Připravte si svoje silné, ale i slabé stránky

Bývají to časté otázky u pohovorů. Umět se sám ohodnotit je totiž hodně důležité. A nemyslíme tím jen vaše silné stránky. Popište i ty slabší a zároveň nastiňte, jakým způsobem pracujete na jejich zlepšení. Určitě si připravte odpověď na otázku „Proč bychom měli na danou pozici vybrat právě vás“, protože to bývá jedna z nejčastějších.

interviewtips

5. Dobré vystupování

Před vstupem do místnosti vypněte svůj mobilní telefon, případně vyplivněte žvýkačku. Při pozdravu podejte ruku (pozor na tzv. leklou rybu), neskákejte do řeči a během celého pohovoru mluvte klidně a usmívejte se. Nesnažte se působit příliš sebevědomě ani nadřazeně.

6. Ujasněte si svou cenu

Otázka, která vždy zazní a často na ní nejsou uchazeči připraveni, nebo ze sebe nejsou schopni dostat konkrétní částku. Ujasněte si proto předem, jakou za danou pozici očekáváte mzdu a jaká je vaše cena. Zároveň si dejte pozor na to, že otázku peněz vždy jako první otevírá personalista, ne uchazeč.

Pokud si vše dobře připravíte, budete ve větší psychické pohodě a šance na úspěch bude rozhodně vyšší. Spoustu knížek na toto téma najdete rovněž u nás v knihkupectví Kosmas v přízemí. Držíme palce!

Zdroj fotek: pinterest.com

 

Napsat komentář