móda

Jak se obléknout na pracovní pohovor

 

66405735-Syda-Productions-job-interview-female-posture.jpg

„Šaty dělají člověka“ a při pracovním pohovoru to platí dvojnásob. S dobrým prvním dojmem souvisí i správná volba oblečení. Někteří odborníci dokonce tvrdí, že pokud budete dobře oblečeni a uděláte skvělý první dojem, můžete si ve výsledku říct i o něco vyšší plat.

Dress code musíte uzpůsobit tomu, do jakého typu společnosti se hlásíte. Rozdělíme proto pohovory na:

  • formální (velké korporace, např. banky a velké finanční instituce)
  • méně formální (např. reklamní agentury, média)

Formální pohovor – muži

pansky ootd

Pro muže je vhodný dobře padnoucí oblek v tmavších barvách jako je námořnická modř nebo šedá. Vyvarujte se černé! Černý oblek by se měl přes den nosit pouze na svatby nebo pohřby. Jinak je černý oblek určen na večerní akce, jako je například divadlo, ples a společenská party.

Do obleku je vhodná košile s dlouhými rukávy ve světlé barvě (bílá, světle modrá, světle růžová, šedá..) a kravata. Použijte rovněž kožený pásek a kožené šněrovací polobotky s tmavými ponožkami nad kotníky (ty musí být dostatečně vysoké, aby když si sednete a vyhrnou se vám kalhoty, neodhalili jste půl holého lýtka). V každém případě platí, že boty musí být čisté. Stejně tak kandidát by měl být upraven, žádné přerostlé vousy či vlasy, nedělá to dobrý dojem.

Ideální je mít na ruce i společenské hodinky a použít jemný parfém či vodu po holení. Nic výrazného, čím byste skoro omráčili personalistu.

Méně formální pohovor – muži

pansky ootd_2

Do reklamních agentur, IT firem (na určité pozice) apod., je možné zvolit méně formální oblečení. To však neznamená, že přijdete v kraťasech a tričku s obrázkem vašeho oblíbeného seriálu.

Zvolte např. tmavé džíny či chinos kalhoty, sportovnější šněrovací polobotky a košili. V některých případech nemusíte použít ani sako a je možné ohrnout si na košili rukávy.  I zde však platí, že byste měli být maximálně upravení.

Formální pohovor – ženy

kolaz_damsky_outfit

Na formální pohovor např. do banky je nejlepší zvolit dobře padnoucí kostýmek s kalhotami, sukní nebo pouzdrové šaty. V každém případě by sukně a šaty měly končit lehce pod koleny nebo na kolenou.

Do kostýmku volte halenku z neprůhledného materiálu tak, aby vám pod ní neprosvítalo spodní prádlo. Boty by měly mít uzavřenou špičku a na pohovor se často nosí i silonky. Pokud nejste jejich příznivkyní, zkuste silonky ve spreji (najdete u nás v DM drogerii v přízemí), které sjednotí barvu nohou a jsou výbornou alternativou.

Neberte si příliš výrazné šperky, které by odpoutávaly pozornost od toho, co říkáte. Vítaný je jemný make up a stejně tak parfém. Nutností jsou rovněž upravené vlasy a manikúra (ideálně lak v neutrálních barvách).

Méně formální pohovor – ženy

damsky outfit 2

Pracovní pohovor je váš první osobní kontakt s potenciálním budoucím zaměstnavatelem. Proto, když si na pohovor můžete zvolit džíny, určitě volte ty klasické a kvalitní (na rozervané džíny rovnou zapomeňte!). Ideální variantou jsou pak chinos kalhoty. K tomu můžete kombinovat jednoduchou košili a sako nebo svetřík. I tady platí  méně je více, tudíž nepoužívejte příliš výrazné barvy a šperky.

Jako obuv můžete zvolit opět lodičky s uzavřenou špičkou nebo dámské polobotky.

Tip: Pokud zrovna hledáte nějaký vhodný kousek oblečení na pracovní pohovor, stavte se u nás v OC Galerie Butovice. Najdete tu řadu obchodů s módou jako je Orsay, H&M, Lindex, New Yorker, Timo, Savolis nebo obuv od značky CCC  či Deichmann. Vybírat můžete i z doplňků jako jsou šperky (Klenoty Aurum nebo Paradox), vůně (parfumerie Marionnaud), kabelky (Domi bags) nebo brýle (Grand Optical). 

 

Držíme palce a přejeme hodně úspěchů!

 

 

 

 

Napsat komentář